Ali Koç: “Ağustos’un 4’ünde ya da 5’inde her şeyi açıklayacağız”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği Vakfı’nın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ayrıca Fenerbahçe ile ilgili flaş bir açıklama yaptı.

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü ne zaman açıklanacak?” sorusununu yanıtlayan Ali Koç “Sezon bizim için bitti ama çarşamba günü sezonun son maçı var.

Bayram sonrasında ayın 4’ünde ya da 5’inde her şeyi açıklayacağız. Camiamız biraz daha sabretsin.

“ÖNEMLİ KONULARI KONUŞTUK”

Kulüpler Birliği olarak önemli konuları görüştüklerini söyleyen Ali Koç, “Başkanlığa geldiğimden beri ‘Sahada mücadele etmeliyiz, saha dışında sorunlarımızı birlikte değerlendirmeliyiz’ diyen biriyim.

Aynı fikirde olmamız mümkün değil ama asgari ölçüde fikir birliği olmalı. Bu toplantı çok önemliydi.

Konulara girmeyeceğim, 4-5 konuda müşterek pozisyon belirledik. İnşallah bundan sonra da böyle devam eder. Aldığımız kararlar umarım hayata geçirilebilir.” dedi.

“YABANCI SENEYE AYNI KALMALI”

Yabancı sayısı hakkında konuşan Ali Koç “Yabancı sayısı, sahada kaç kişi, kulübede kaç kişi… Bu konuda değişik görüşler var, olması da normal. Ortak görüş, sezonun başlamasına kısa süre kala, transferin başlamasına kısa süre kala, kulüplerin çoğuyla görüşülmemesi bazı kulüpleri sıkıntıya sokuyor.

Fenerbahçe olarak biz rahatız ama sıkıntılı olanlar var. ‘Ben rahatım, gerisi umrumda değil’ yaklaşımı doğru değil.

Bu sayılar inmeye başlayacak ama 2020-21 değil de 2021-22’de başlatalım. Ondan önce de herkesin altına imza atacağı bir model bulalım.” diye konuştu.

“BU ŞEKİLDE YERLİ ÇIKMAZ”

Ali Koç ayrıca “Yabancı kuraları değiştirerek yerli oyuncu çıkmaz. Son 11-12 yılda, sanırım 10 kez değişti ve sonuç ortada. Umarım TFF, kulüplerin bu ricasına olumlu döner.” dedi.

“KÜME DÜŞME KALKSIN”

Ali Koç, ‘Küme düşme kaldırılsın’ fikriyle ilgili “Süper Lig’in 20 takımlı olmasını olumlu buluyorum. Avrupa’da birçok kulüpte böyle.

Gelir pastası bölünecek ama bunu telafi edebiliriz. Fenerbahçe olarak küme düşmenin kaldırılmasına olumlu bakıyoruz.” dedi.

“SEPİL’İN YERİNE GEÇMEM”

“Mehmet Sepil, Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığını bırakmak istiyor, yerine sizin ismini geçiyor?” sorusuna yanıt veren Ali Koç, “Benim adımın geçtiğini ilk kez sizden duyuyorum. Mehmet Sepil bu işi gerçekten iyi yapıyor, devam etmesini isterim. Benim başkan olmak gibi bir düşüncem yok.” dedi.

Kaynak: Sporx