Emre Belözoğlu istemedi, Pereira takımda tutuyor!

Sarı Lacivertlilerde artık gözler tamamen yapılacak transferler ve takımdan ayrılacak isimlere çevrildi. Pereira öncesi takımdan ayrılması beklenen yıldız futbolcu için olumlu rapor geldi.

Fenerbahçe’de 2015-2016 sezonunda görev yapan Portekizli teknik adam ikinci kez Fenerbahçe’nin başına geçti. Vitor Pereira; Schweng, Molnar, Szekely, Gegic, Stankovic, Veselinovic ve Daum’un ardından ikinci kez Fenerbahçe’nin teknik direktörlüğüne getirilen tarihteki 8. isim oldu.

GUSTAVO BAŞROLDE

Milliyet Gazetesi’nden Senad Ok’un haberine göre; Portekizli hoca için öncelik sonuç alıp, ardından oyunu inşa etmek. Pereira bu çerçevede ilk sezonunda olduğu gibi maç kazanmaya ve gol yememeye öncelik verecek. Bundan dolayı Luiz Gustavo büyük önem taşıyor.

Savunmanın önünde yer alacak Brezilyalı oyuncu, Pereira’nın önceki sezonunda Josef de Souza’nın üstlendiği gibi kritik bir görevi yerine getirecek.

İLK 11’DEN KESİK YEMİŞTİ

Emre Belözoğlu’nun göreve gelmesiyle birlikte 11’den kesilen ve hamle oyuncusu kimliğine bürünen Luiz Gustavo, Belözoğlu’nun yeni sezon planları arasında yer almıyordu.

KADROYU BEĞENDİ

Vitor Pereira mevcut kadroyu inceledi ve genel anlamda beğendi. Doğal olarak eksik yerlere bazı takviyeler istedi; ancak diğer görüşülen teknik adamlar gibi yönetimden fazla oyuncu talebinde bulunmadı. Özellikle hücum hattına yapılacak takviye ile mevcut kadroyu şampiyon yapabileceğini ifade etti.

SALONU SEVMİYOR

Erol Bulut’tan daha farklı bir çalışma stili olan Pereira tüm çalışmaları topla yaptırmaya özen gösteriyor. Pereira, takımı kondisyon salonuna sokmayı sevmeyen bir teknik adam. Bu yöntemi sebebiyle de ilk döneminde eleştirilen Portekizli teknik adam kondisyon çalışmalarına çok fazla inanmıyor. Ağır antrenmanlar yaptırmıyor. Oyuncuların topla çalışmasının daha faydalı olduğunu düşünen bir teknik direktör.

BAŞKAN KOÇ’U ETKİLEDİ

Ayrıca Pereira’nın daha önce Fenerbahçe’yi çalıştırması ve kendini ispat etmesi en önemli artısıydı. Portekizli hoca 2015-16’da takımı şampiyon yapamamıştı; fakat topladığı yüksek puan ve son ana kadar şampiyonluk yarışı içinde olması sebebiyle ertesi sezon da görevine devam etmişti. Bu durum, yani şampiyon yapamayan teknik adamın ertesi sezon devam etmesi çok fazla yaşanan olay değil.

TEK EKSİĞİ KUPA

Başkan Ali Koç ve yönetim, Pereira’nın görev yaptığı dönemle ilgili tüm bilgileri topladı. Neredeyse her gittiği takımda kupa kazanması ve sarı lacivertli takımda bunu başaramamış olmasına rağmen iz bırakması Ali Koç’un kararında etkili oldu.

Birçok istatistikte önde bulunan Pereira’nın tek eksiği bunu taçlandıracak kupayı almaktı. Dolayısıyla deneyimli teknik adam da zaten bunun için teklifi kabul etti. Kariyerinde eksik olan o şampiyonluk kupasını istiyordu.

GELECEK VE HEMEN SAHAYA İNECEK

Pereira ikinci sezon görevini tamamlaması halinde kaldıracağına inandığı kupayı kazanma fırsatını kaçırmadı. Başkan Ali Koç ile yapılan görüşmelerde de özellikle kupa vurgusu yaptı.

Sarı lacivertli yönetim gelir gelmez eşofmanı giyerek takımın başına geçecek bir teknik adam arıyordu. Fenerbahçe’yi, ligi, takımı ve daha birçok konuyu anlatacak ve bunu özümseyecek bir teknik adam için zaman yoktu. Mali ve sportif açıdan en doğru yabancı teknik adam takımın başına getirildi.

Kaynak: Milliyet