Ersun Yanal: “Fenerbahçe için ‘Sivil Toplum Örgütü’ deyince beni insanlar tiye alıyordu; ancak…”

Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Ersun Yanal, Instagram’da katıldığı bir canlı yayında gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu

Teknik direktör Ersun Yanal merak edilen soruları canlı yayında yanıtladı. Instagram’da kliniksporpsikologu kanalına konuşan Yanal gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“2002 DÜNYA KUPASI, GALATASARAY’IN UEFA KUPASI”

Ülkemizdeki en büyük futbol başarılarını gözardı etmeden irdelediğimizde, kendi ülkemizde çıkan oyuncuların temsil ettiği takımlar başarılı oldu. Galatasaray’ın UEFA Kupası şampiyonluğu ve 2002 Dünya Kupası gibi.

“BU SÜREÇ İÇİN HAZIR DEĞİLLERDİ”

Oyuncularımızın birçoğu Avrupa’ya gitti. Çok az oyuncu Avrupa’da kaldı. Diğer oyuncular yapamadı. Kötü oldukları için değil. Profesyonel mentaliteleri, bu süreç için hazır değildi.

Bugün gördüğüm kadarıyla Çağlar, Merih, Cengiz, Ozan Kabak, Yusuf Yazıcı gibi oyuncular daha hazır olduklarını gösteriyor. Bir taraftan da şunu atlamayalım. O günkü şartlarla bugünkü şartlar farklı. Özellikle ekonomi anlamında.

“KARAKTER, OYUNCULARIN GELECEĞİNİ BELİRLER”

İyi bir altyapı eğitimi alanlar, profesyonel yaşamda sosyal psikolojik ortamda başarıyı hazmedecek güçlü bir karaktere sahip olma konusunda gelişmiş oluyor. Ekibin önemi bu noktada fark ediyor. Yetenek futbolcuyu bir yere kadar getirir. Ondan sonraki süreç mental hazırlık, sosyokültürel hazırlıkla devam eder. Yetenekleri oyuncuları bir yere kadar getirir taşır. Karakteri ise sonrasını geleceğini belirler.

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ DEDİĞİMDE TİYE ALIYORLARDI…”

Fenerbahçe için ‘Sivil Toplum Örgütü’ deyince beni insanlar tiye alıyordu ancak aslında bütün spor kulüpleri birer sivil toplum örgütü. Fenerbahçe bu sivil toplum örgütleri arasında en büyüğü. Sivil toplum örgütü toplumun sağlıklı kalması için çalışmalar yapmaktır. Bütün kademelerde yer alan sivil toplum örgütlerinin çocuklarımıza yatırım yapması gerekiyor. Sivil toplum örgütü konusunda yeterli sayıya sahip değiliz. Çok daha fazla spor sivil toplum örgütüne sahip olmalıyız. Genç futbolcuların, sporcuların gelişimi için bu önemli.

“GENÇ OYUNCUYU KAYBEDEBİLİRSİNİZ”

Diyorsunuz ki ‘genç oyuncuyu oynatalım’ tamam oynatalım ama siz aynı anda yarışmak istiyorsunuz. Tamam oynatalım genç oyuncu tabii ki de önemli.

Ama siz genç oyuncuyla kaybettiğinizde, o genç oyuncuyu da kaybedeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız onu korumak için önlem almalısınız. Onun için kazanmalısın.

O kadar çok tezat birbiriyle uyumsuz bir felsefe anlayışı ortaya çıkıyor ki o zaman genç oyuncunun kaybedileceği alanlar artıyor.

Kaynak: Sözcü