Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Birsel Vardarlı Demirmen için jübile töreni gerçekleştirildi

Sarı lacivert formayı 13 yıl boyunca başarıyla terleten Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Birsel Vardarlı Demirmen için jübile töreni düzenlendi.

Başarılarıyla adını tarihimize yazdıran ve Türk basketbolunun unutulmazları arasındaki yerini alan kaptan Birser Vardarlı Demirmen için Metro Enerji Salonu’nda düzenlenen jübile töreninde Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, Başkan Ali Koç, Yönetim Kurulu Üyelerimi ve Fenerbahçe Beko teknik heyeti ile Birsel’in eski takım arkadaşları ve her koşulda Fenerbahçemizin yanında olan taraftarlarımız da yer aldı.

BİRSEL, ALKIŞLARLA PARKEYE ÇIKTI

Başarıları anons edilen Birsel Vardarlı Demirmen, alkışlar eşliğinde parkeye çıktı. Duygu dolu anlar yaşayan efsane kaptanı tüm salon ayakta alkışladı.

GÖSTERİ MAÇI YAPILDI

Ardından jübile maçına geçildi. Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımının oyuncuları Melih Mahmutoğlu, Luigi Datome, Kostas Sloukas, Berkay Candan, Egehan Arna ile Fenerbahçe Öznur Kablo Kadın Basketbol Takımının oyuncuları Tuğçe Canıtez, Alina Iagupova, Olcay Çakır, Elizabeth Williams ve efsane kaptan Birsel Vardarlı Demirmen, gösteri maçı yaptı.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Daha sonra ise Fenerbahçe Öznur Kablo kaptanı Tuğçe Canıtez, Birsel Vardarlı Demirmen’e tüm takımın imzaladığı çubuklu Fenerbahçe forması takdim etti.

Barkovizyon eşliğinde Birsel Vardarlı Demirmen’in kariyerini özetleyen bir video izletilmesinin ardından ise Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Birsel Vardarlı Demirmen’e bir plaket takdim etti. Daha sonra bir konuşma yapan Ali Koç, Birser Vardarlı Demirmen için, “Türk basketbolu hem de Türk kadını için müthiş bir gurur kaynağıdır.” dedi. İşte Ali Koç’un açıklamaları.

“HER BAŞLANGICIN BİR SONU VARDIR”

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu özel ve tarihi günümüzde bizimle beraber olduğunuz için teşekkür ederim. Türkiye Basketbol Federasyonu’na bu imkanı sağladığı için teşekkür ederim. Sayın Obradovic’e, erkek takımıza da katıldıkları için teşekkür ederim, ayrıca kazandınız tebrik ederim.

Her başlangıcın bir sonu vardır. Geçen sezonu 2 kupayla kapadık. Birsel bize geldi ve dedi ki, ‘Ben artık sporcu hayatımı sonlandırıyorum.’ dedi. Eminim basketbolda bir hayatı olacaktır. Bu kararı aldığını bizlere iletti. 112 yıllık tarihiyle Fenerbahçe Spor Kulübü, bir spor kulübü olma bilinci ve sorumluluğuyla binlerce sporcuyu yetiştirmiş ve Türk sporuna hizmet ettirmiştir. Bu kutsal formayı taşıyan, bu camiaya hizmet eden herkes de bizler için bir değerdir, saygı duyduğumuz insanlardır. Ancak bazıları vardır ki mücadele ettikleri branşlarda oraya ait göstermiş oldukları hizmetler, başarılar, camiamıza kazandırdıkları kupalar, örnek kişilikleri, asil duruşu ve her şeyden önemlisi Çubukluya olan üstün aidiyet duygularıyla tarihe adlarını altın harflerle yazdırmışlardır. Bazıları bir adım daha öteye gidip efsane olmuşlardır. İşte Birsel Vardarlı Demirmen bu sporculardan biridir.

“EFSANE KAPTAN OLARAK ADINI YAZDIRMAYI HAK ETMİŞTİR”

Birsel, camiamıza kazandırdığı başarılar veya kupalar, oradaki benzersiz katkıları, mücadele azmi, tükenmeyen enerjisi, hırsı, Fenerbahçe’ye olan sevdası, duyguları, lider kişiliği ve demin de ifade ettiğim gibi iyi insan, örnek insan olması vesilesiyle tarihimize efsane kaptan olarak adını yazdırmayı fazlasıyla hak etmiştir.

“TÜRK BASKETBOLU VE TÜRK KADINI İÇİN GURUR KAYNAĞI”

Herkese nasip olmaz 13 yıl. 675 maç. 10 lig şampiyonluğu. Toplamda 22 kupa. 6 EuroLeague Final Four’u ve 3 final. Bu herkese nasip olmaz. Değerleriyle, kişiliğiyle, sportif başarılarıyla genç nesillere müthiş bir ilham kaynağı olacaktır. Bu durum sadece Fenerbahçe Spor Kulübü için değil, hem Türk basketbolu hem de Türk kadını için müthiş bir gurur kaynağıdır.

Ulu Önder Atatürk’ün, ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.’ sözleri başta olmak üzere sporculara biçtiği, söylediği tüm değerleri fazlasıyla taşıyan camiamızın asil kızı Birsel’le bugün vedalaşıyoruz. İyi ki Fenerbahçelisin, iyi ki bizdensin, iyi ki bizim kaptanımızsın. Evet, yeni bir hayata başlayacaksın. İnşallah bu camiayla yolun tekrar kesişir. O zamana kadar Emre’ye emanetsin. Ama yoğun maç takvimi eminim ki normal çiftler gibi gani gani vakit geçiremediniz. Şimdi top sizlerde. Yeni hayatında yolun açık olsun, şansın her daim yanında olsun ve senin formanı astırmak, emekliye ayırmak bana nasip oldu. Ne mutlu bana.

“MİNNETTARIM”

Ali Koç’un ardından konuşan Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Birsel Vardarlı Demirmen ise minnettar olduğunu söyledi.

Tezahüratlar eşliğinde konuşmasına başlayan Birsel, “Hepiniz hoş geldiniz. Benimle burada olduğunuz için çok mutluyum. Bu tarihi anı benimle paylaşmanız gerçekten benim için çok önemli. Çok fazla duygusalım. Bu güzel günde ağlamak istemiyorum. Aynı zamanda çok heyecanlıyım. Jübile organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böyle bir ortam yaratabilmek için herkes çok çalıştı. Bana bu unutulmaz anları yaşattığınız için, beni buna layık gördüğünüz için, Başkanımız Sayın Ali Koç’a, Başkan Vekilimiz Semih Özsoy’a, Sayın Metin Sipahioğlu’na, tüm Yönetim Kurulumuza ve geçmişte bana çok emeği olan eski Başkanımız Aziz Yıldırım’a teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Son olarak taraftarlara seslenen Kaptan, “Bana göstermiş olduğunuz sevgi, saygı, destekleriniz; her zaman iyi günde kötü günde oldu. Bunun için size minnettarım. Çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.   

7 NUMARALI FORMA SALONUN TAVANINA ASILDI

Jübile maçının ardından Birsel Vardarlı Demirmen’in emekli edilen 7 numaralı forması tüm salonun alkışları eşliğinde salonun tavanına asıldı.

Jübile töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: Fenerbahce.org