Fenerbahçe’yi bekleyen Avrupa tehlikesi!

Sivasspor’a mağlup olarak şampiyonluk umutları azalan Fenerbahçe’yi lig sonunda bekleyen büyük tehlike sonradan ortaya çıktı.

Sahasında Sivasspor’a 2-1 yenilerek şampiyonluk yarışında ağır darbe alan Fenerbahçe’yi bekleyen büyük tehlike ortaya çıktı. Beşiktaş veya Galatasaray son hafta puan kaybetmezse, Sarı Lacivertlileri yıkacak senaryo ortaya çıkabilir.

BÜYÜK YARA ALDI

Süper Lig’de son haftalara girilirken heyecan yine üst seviyede yaşanıyor. Şampiyonluk umutlarını son haftaya kadar taşıyan Fenerbahçe; dün akşam sahasında Demir Grup Sivasspor’a 2-1 mağlup olarak şampiyonluk yolunda büyük yara aldı.

ŞAMPİYONLUK ŞANSI İYİCE AZALDI

Lider Beşiktaş’ın sahasında Fatih Karagümrük’e 2-1 yenildiği hafta liderliği eline geçirme fırsatını kaçıran Fenerbahçe; Galatasaray’ın da Denizli’de kazanmasıyla bir anda 3. sıraya kadar geriledi ve şampiyonluk şansını iyice yitirdi.

TEK SENARYO RAKİPLERİN KAYBETMESİ

Fenerbahçe’nin şampiyon olabilmesi için artık tek senaryo var. Beşiktaş ve Galatasaray son hafta rakiplerine mağlup olursa; Fenerbahçe ise Kayserispor’u mağlup ederse şampiyon Fenerbahçe olacak. Bu ihtimal dışındaki tüm senaryolarda Fenerbahçe bu sezonu şampiyon olarak tamamlayamayacak.

AVRUPA TEHDİDİ

Demir Grup Sivasspor’a mağlup olarak ligde üçüncü sıraya gerileyen Fenerbahçe, sezonun son haftası öncesinde büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Sarılacivertlilerin içine düştüğü durum ligdeki konumları kadar, Avrupa’daki mevcudiyetleri için de tehdit oluşturdu.

KONFERANS LİGİ OLUŞTURULDU 

UEFA, gelecek sezondan geçerli olmak üzere Avrupa kupalarında değişikliğe gitti. Konferans Ligi adında yeni bir lig oluşturdu. Bu turnuva, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin ardından kıtanın üç numaralı futbol organizasyonu oldu.

TEK TAKIM KATILACAK

Yeni formata göre Süper Lig’de bu sezon şampiyon olan takım ve ligi ikinci bitiren diğer takım Şampiyonlar Ligi’ne gidecek. Türkiye Kupası’nın galibi ise Avrupa Ligi’ne dahil olacak ve bu turnuvaya ulusal ligdeki derecesiyle bilet alan ülkenin tek temsilcisi olacak.

3. VE 4. SIRADAKİ TAKIMLAR GİDECEK

Süper Lig’i üçüncü ve dördüncü bitiren iki takım ise UEFA Konferans Ligi’ne dahil olacak. Türkiye Kupası şampiyonu UEFA Avrupa Ligi’ne play-off aşamasından başlayacak. Süper Ligi 4. bitiren takım Konferans Ligi’ne 2. ön eleme ve ligi 3. bitiren takım ise Konferans Ligi’ne 3. ön elemeden dahil olacak.

FENERBAHÇE, UEFA KONFERANS LİGİ’NE KATILACAK

Fenerbahçe’nin ligi ilk iki sırada bitirmesi için son haftada Galatasaray veya Beşiktaş’tan birinin maçlarını kaybetmesi gerekiyor. Bu gerçekleşmediği takdirde Fenerbahçe sezonu 3. sırada tamamlayacak ve UEFA Konferans Ligi 3. ön eleme turunda bulacak.

BEŞİKTAŞ’IN KUPAYI KAZANMASINI BEKLEYECEK

Sezonu üçüncü bitirmesine karşın Fenerbahçe’nin, Avrupa’nın iki numaralı kupası olan UEFA Avrupa Ligi’ne katılım hakkı kazanma ihtimali de var; ancak bunun için sarı lacivertli kulübün, ezeli rakibi Beşiktaş’ın Türkiye Kupası’nı kazanmasını bekleyecek.

BEŞİKTAŞ KAZANIRSA, FENERBAHÇE UEFA AVRUPA LİGİ’NE GİDECEK

Siyah beyazlılar kupanın sahibi olduğu ve ligi de ilk iki içinde bitirdiği takdirde; Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’ne gidecek. Dolayısıyla kupada elde ettiği başarı sonunda gelen Avrupa Ligi’ne katılım hakkı, ligde bir sıra kayarak üçüncü takıma geçecek ve Fenerbahçe Avrupa Ligi’ne gidecek.

AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜLÜK…

Aksi takdirde ligde şampiyonluk hesapları yaparken bir anda üçüncü sıraya gerileyen Fenerbahçe, sadece Türkiye’de değil; Avrupa’da da ummadığı bir üçüncülükle karşı karşıya kalacak. Bu üçüncülük, kıtanın üç numaralı turnuvasına iştirak etmekten kaynaklanan bir durum.

EKONOMİK AÇIDAN OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

Şampiyonlar Ligi’nin uzağında kalırsa önemli bir gelir kaleminden mahrum kalacak Fenerbahçe, üç numaralı kupa olan yeni turnuva Konferans Ligi’ne gittiği takdirde sportif bir gerilemenin yanında ekonomik açıdan ciddi bir katkının da uzağında kalacak.

Kaynak: Milliyet