Hasan Ali Kaldırım: “Böyle bir şey ilk kez oluyor”

Hasan Ali Kaldırım, mobil bağlantıyla evinden beIN Sports’un sorularını yanıtladı

Fenerbahçe’nin sol bek oyuncusu Hasan Ali Kaldırım, beIN Sports’a röportaj verdi. Hasan Ali Kaldırım, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

SÜREÇ NE KADAR DEVAM EDECEK BİLMİYORUZ

Takım halinde her gün hocamızı görerek, hocamız da bizi görerek idmanları gerçekleştirebiliyoruz. Olağanüstü bir durum, sürecin ne kadar böyle devam edeceğini şu anda bilemiyoruz. Kimse bilemiyor. Bizler sporcular olarak 3 gün idman yapmadığımızda 4. gün hissediyoruz.

Bu sürecin ne kadar devam edeceğini bilmediğimiz için, en iyi şekilde, kondisyon kaybını en az seviyede tutarak inşallah tekrar maçlara başlayacağımızı ümit ediyorum.

Önemli olan devletimizin, bakanlıklarımızın söylediklerine dikkat etmek, kurallara uymak. Tüm dünya için olağanüstü bir durum. Bizler de sporcular olarak evlerimize kapandık ve tüm çalışmalarımızı evden yürütüyoruz.

BENİM İÇİN DE KOLAY DEĞİL

Kişisel olarak ben iyi bir sezon geçiremedim. Aynı sakatlığı 2 kere yaşadım. Bunda geçen senelerin maç sayısı, idman sayısı vesaire, bundan dolayı sakatlıkların olduğunu tahmin ediyorum.

Bu süreç benim için de kolay değil ama maalesef bu salgını psikoloji ve mental olarak iyi atlatabilmek için vücut direncimizin, bağışıklık sistemimizin de en iyi şekilde kalması lazım. Ben önceden evimin bir bölümünü spor salonuna çevirmiştim, bu yüzden biraz şanslıyım. Belki herkes bu kadar şanslı değil. Sadece spor anlamında değil, insanları mutlu eden neyse, evde onları yapabilir, onu tavsiye edebilirim.

HEPSİNE GEÇMİŞ OLSUN

Basketbol takımımıza ve idari menajerimiz Cenk Renda’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyorum. Abdurrahim Albayrak, değerli eşi ve Fatih hocaya da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah Allah bu süreçte tüm dünyaya yardımcı olur ve omuz omuza vererek bu süreci atlatırız.

PASTA YAPMAKTAN KEYİF ALIYORUM

Normalde ben yemeyi çok sevmem ama son günlerde her gün pasta yaptım, bundan keyif aldığımı öğrendim. Evde çok zaman geçirince, bunu da yeni öğrendim. Onun dışında puzzle yapıyorum, PS oynuyorum, kitap okuyorum.

HERKES AYNI SIKINTILARI YAŞIYOR

İnşallah canımız çok sıkılmaz ve kendimizi yemeğe vermeyiz. Annem ve babamla sürekli görüşüyorum, Almanya’da vaka sayısı 12 binleri geçmişti. Vaka sayısına göre ölüm sayısı azdı Almanya’da. En son, dışarıda en fazla iki kişi gezebiliyorsun, o da ailenden biri olmalı. Orada da böyle bir süreç var. Herkes aynı sıkıntıları yaşıyor.

ÖNEMLİ OLAN İNSAN SAĞLIĞI

Bir spor branşının yürüyebilmesi için önemli olan, futbolcuların sağlıklı olması. Teknik heyet ve idari personelin de sağlıklı olması. Onun için her şeyden önce gelen insan sağlığı. Ayrı bir konu da var, ekonomi olarak da ayrı parantez açmak lazım. En önemlisi insan sağlığı. Ne kadarlık bir süreç var, bilemiyoruz. Ne zaman maçlar oynanacak, bilemiyoruz. Onun için kendimizi en iyi şekilde hazır tutmamız lazım. Herkese büyük sorumluluk düşüyor. Bu süreci en iyi şekilde atlatıp, temennim en kısa sürede futbola geri dönmek.

BÖYLE BİR ŞEY İLK KEZ OLUYOR

Herkes etkilendi, etkilenmemek mümkün değil, böyle bir şey ilk kez yaşanıyor. Herkeste soru işareti var, bu da gayet doğal. Herkesin isteği aynı, en kısa sürede sahalara dönmek.

ŞANSSIZ BİR SENE OLDU

Benim için şanssız bir sene oldu. Son 2-3 haftadır belki kondisyon ve fizik açısından iyi duruma gelmiştim. Bireysel olarak ne kadar çalışırsanız çalışın, takım idmanı kadar etkili olmaz ama şu anda yapacak bir şey yok. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirip, daha fazla çalışıp, kendimi daha güçlü hale getirmeyi hedefliyorum.

Kaynak: Sporx