Mame Thiam: “Burada olduğum için çok mutluyum”

Fenerbahçe’nin yeni transferi Mame Thiam, önemli açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe’nin Kasımpaşa’dan transfer ettiği Mame Thiam, yeni sezon hazırlıklarının devam ettiği Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri’nde basının karşısına çıkarak açıklamalarda bulundu. İşte Senegalli forvetin açıklamaları.

ÖNEMLİ BİR KAMP DÖNEMİ GEÇİRMEKTEYİZ

Öncelikle burada olduğum için mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Takım olarak şu an itibariyle önemli bir kamp dönemi geçirmekteyiz.

Tabii ki birbirimizi tanıma adına buradaki kamp ortamı ve antrenmanlar çok önemli. Umuyorum ki hep birlikte en iyi şekilde hazırlanıp ligde bunun artılarını görürüz.

BURADA OLDUĞUM İÇİN ÇOK MUTLUYUM

Buraya gelmeden önce Moussa Sow ile konuştum ve bana başarılar diledi. Benim için dua ettiğini söyledi ve kolaylıklar diledi. Ben de burada onlar gibi iyi işler çıkarmak istiyorum ve takımıma katkıda bulunmak istiyorum. Burada olduğum müddetçe her zaman maksimumumu sergilemek istiyorum.

Elbette ki burada olduğum için çok mutluyum. Burada en büyük hedefim takımıma yardımcı olmak ve hedefe giden yolda takımım için maksimumumu ortaya koymak olacaktır.

HER YERDE GÖREV ALMAK BENİM İÇİN DAHA ÖNEMLİ

Bence takımın ortaya koyduğu performans çok önemli. Ben çok fazla pozisyonda oynadım; sol tarafta da oynadım, sol açık olarak oynadım, ikinci forvet olarak oynadım ve sağ açıkta da görev aldım. Fakat burada önemli olan nokta hocanın bana nerede ihtiyacı olduğu, beni nerede gördüğüdür.

Bu anlamda ben çalışmalarımı sürdürmek mecburiyetindeyim. Tabii ki hocanın istediği pozisyonda ben her zaman oynamaya hazırım. Her yerde oynamak, her yerde görev almak ve hazır olmak benim için çok daha önemli.

HOCAMIZLA OTURUP KONUŞACAĞIZ

Mame Thiam, oynadığı mevkiler itibariyle teknik direktör Erol Bulut ile herhangi bir diyaloğunun olup olmadığı şeklindeki soruyu şu şekilde cevapladı:

“Hocamızla bu konuyla ilgili herhangi bir konuşmamız olmadı. Zaten hocamız da benim solda olsun, forvet olsun, sağda olsun, bu mevkilerde oynadığımı biliyor. Tabii ki zamanı geldiğinde bu tip konularla ilgili hocamızla oturup konuşacağız. Şu an itibariyle hazırlık sürecindeyiz ve takım olarak neyi daha iyi yapabileceğimizi görmeye çalışıyoruz. ifade ettiğim gibi zamanı geldiğinde hocamızla bu konuyu görüşebiliriz.”

EŞİM DE ISRARLA FENERBAHÇE’YE GİTMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Burada olduğum için mutlu olduğumu yinelemek istiyorum. Tabii ki Fenerbahçe’nin beni istediğini duyduğumda çok çok mutlu oldum. Nitekim eşim de benimle aynı dilekleri taşıyordu ve bana ısrarla gitmem gerektiğini söyledi.

Hazırlık maçı oynadık, o maç içerisinde takım arkadaşlarımı tanıma fırsatı buldum. İlk maç olmasına rağmen benim için önemliydi. İleride neler olacağını Allah biliyor ama ben burada olduğum sürece maksimumumu sergilemeye devam edeceğim, sergilemeye çalışacağım.

BEN HAZIRIM

Ben hazırım. Az önce de ifade ettiğim gibi kanat da oynamaya, forvet de oynamaya her zaman hazırım. Tabii ki hocanın isteği ve hocanın kararı bu noktada çok önemli. Benim için hangi pozisyonda oynayacak olmam çok fazla önemli değil. Önemli olan o pozisyonlarda en iyimi sergileyecek olmam.

HER MAÇTA MAKSİMUMUMU ORTAYA KOYACAĞIM

Ben dinine bağlı bir insanım. Maçtan önce yapmış olduğum spesifik bir uğur yok, daha çok dua ediyorum; hem kendim için hem de takımın iyi gitmesi, takımın galibiyeti adına.

Maçtan önce böyle bir duam oluyor. Şu anda buradayım. Ben kendi geleceğime bakıyorum. Bu anlamda oynadığım her maçta maksimumumu ortaya koyacağımdan emin olabilirsiniz.

AMACIM MAKSİMUM PERFORMANSIMI GÖSTERMEK

Sizin de söylemiş olduğunuz gibi gençken önemli takımlarda (Juventus, Inter) oynadım. Büyük takımlara geçme periyodum biraz daha hızlı oldu fakat çok fazla şey öğrendiğimi de aynı şekilde söyleyebilirim.

Ben her zaman şu ana bakan bir insanım, şu anı yaşayan bir insanım ve burada, Fenerbahçe’de olmaktan dolayı çok memnunum. Biraz önce de söylediğim gibi benim amacım, burada maksimum performansımı göstermek. Hedefim de yine şu an odaklanıp, şu an yapabileceklerime odaklanıp ona göre sonrasında geleceği görmek olacak ama şu an için maksimumumu koymak esas amacım.

Fenerbahçe her zaman büyük bir takımdır. Geçen sene de öyleydi, bu sene de öyle. Bizim her zaman şansımız var. Aynı şekilde şampiyon olmak adına Fenerbahçe’nin büyük bir kapasitesi var. Biz de bu kapasitemizi ortaya koyup taraftarlarımızı bu anlamda mutlu etmek istiyoruz.

BAŞARIMA VE PERFORMANSIMA KONSANTRE OLACAĞIM

Takımın yeni transferleri hakkında bir değerlendirmede bulunması istenen Mame Thiam, “Bu aslında zor bir soru. Benim için önemli olan sahada oyuncuların ne yapması gerektiği ya da hangi performansı sergiledikleridir. Ben bu konuda böyle düşünüyorum.

Tabii ki Başkanımızın, Yöneticilerimizin, Hocamızın ve antrenörlerimizin bu konudaki yorumları daha önemli olacaktır. Ben saha içerisinde yapacağım şeye, başarıma ve performansıma konsantre olacağım.

Ve bu şekilde de umuyorum hem ben hem gelecek hem de şu anki oyuncular Fenerbahçe’nin hedefi için savaşacağız.” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN FUTBOLCUNUN BU SİSTEME AYAK UYDURMASI VE ADAPTE OLMASIDIR

Diziliş olarak çok fazla dizilişte oynadığımı söyleyebilirim; 4-3-3, 4-3-2-1, 4-5-1 gibi bu tip sistemlerde oynadım ama önemli olan futbolcunun bu sisteme ayak uydurması ve adapte olmasıdır.

Ronaldo’yu takip ediyorum. Onun oynamış olduğu mevkilerdeki hareketliliği ve kalitesi benim açımdan önemli. Beni heyecanlandıran bir oyuncu.

LİGİMİZ FİZİKSEL GÜCE DAYANAN BİR LİG

Ligimiz gerçekten fiziksel güce dayanan bir lig. Çok fazla kontak oluyor, çok fazla temasın olduğu bir ligde oynuyoruz. Fakat bu takımlar adına iyi bir ritim ve iyi bir tempo da oluşturuyor.

Bu tip maçlarda oynamak kolay da değil. Bu tip maçları kazanmak her zaman kolay olmuyor. Ligde her takım birbirini yenebiliyor.

Biz kendi açımızdan bakacak olursak her zaman hazır olmak zorundayız ve kazanmak için elimizden gelen her şeyi sergilemeliyiz.

Kaynak: Fenerbahce.org