Nihat Özdemir’den 4 büyüklere: “1 yıl için feragat edin”

Kulüpler ile yayın ihalesi için tekliflerin değerlendirildiği toplantıya Özdemir’in önerisi damga vurdu.

Süper Lig ve 1. Lig maçlarında yayın ihalesinde son toplantı önceki gün gerçekleşti. Ayrıca toplantıda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in 4 Büyükler’e yaptığı teklif damga vurdu.

8 yayın paketinin tamamına talip olan beIN Sports 2.1 milyar TL ve yüzde 10’luk artış ile son teklifini iletti. Saran Medya ise 120 milyon dolar ve dekoder satışlarıyla toplamda 3 milyar TL’yi bulabilecek bir öneride bulundu. 2 kurumun yaptığı sunumun ardından Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileri ve TFF yönetimi teklifleri masaya yatırdı.

Zirvede oldukça hararetli tartışmalar yaşandı. Kulüpler tekliflerin düşük olduğunu dile getirdi. TFF Başkanı Nihat Özdemir, 4 Büyükler’e hitaben Kulüpler Birliği ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’na şu teklifte bulundu:

“BU ZORLUĞU AŞABİLİRİZ”

“Bir sezon için şampiyonluk primlerini almayın. 16 kulüp stat kirası, sigorta, vergi ödüyor. Birçok Anadolu kulüplerin gelirlerinin yüzde 80’ini yayın geliri oluşturuyor; ama sizin gelirlerinizin sadece yüzde 20-25’i yayın geliri. Bundan dolayı siz bu şampiyonluk primlerini almazsanız bu sene itibari ile 16 kulübün yayın gelirinden zararı olmayacak; çünkü teklif edilen rakam çok düşük. Dolayısıyla siz böyle bir fedakarlık gösterirseniz bu zorluğu aşarız.”

KONU MASADA

Ağaoğlu önceki günkü zirvede bu öneriye herhangi bir yanıt vermezken konu şimdi masada. 4 Büyükler aralarında yapacağı değerlendirmenin ardından TFF’ye cevabını iletecek.

1 YILLIK FEDANIN KARŞILIĞI TOPLAM 260 MiLYON TL

Geçen sezon sonunda Galatasaray 250 milyon TL yayın geliri aldı; ancak bu rakamın 92 milyon TL’sini (%27) şampiyonluk payı oluşturuyordu. 228 milyon TL alan Fenerbahçe 80 milyon (%37), 230 milyon kazanan Beşiktaş 63 milyon (%35), 156 milyon TL elde eden Trabzon da 25 milyon TL (%18) şampiyonluk primi elde etti. 4 Büyükler’in şampiyonluk primi geliri toplamda 260 milyon TL.

Kaynak: Hürriyet