Fenerbahçe Öznur Kablo, Bourges Basket’i 84-75 mağlup etti ve seride 1-0 öne geçti

Fenerbahçe Öznur Kablo, Kadınlar EuroLeague Çeyrek Final ilk maçında Fransız temsilcisi Bourges Basket’i konuk etti. Metro Enerji Salonu’nda oynanan mücadeleyi baştan sonra önde götüren sarı lacivertliler, rakibini 84-75 mağlup ederek seride 1-0 öne geçti.

SERİNİN İKİNCİ MAÇI 18 MART’TA

Fenerbahçe Öznur Kablo, Kadınlar EuroLeague Çeyrek Final serisindeki ikinci maçını 18 Mart Çarşamba günü deplasmanda oynayacak. Sarı lacivertliler, bu maçı kazanması halinde adını Final Four’a yazdıracak. Gerekmesi halindeyse serinin üçüncü ve son maçı 25 Mart’ta Metro Enerji Salonu’nda oynanacak.

Mücadeleyi, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyeleri Sevil Zeynep Becan ve Metin Sipahioğlu, Öznur Kablo Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Balarısı, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı Genel Menajeri Maurizio Gherardini, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı Menajeri Cenk Renda, Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı oyuncusu Nando De Colo ve eski Fenerbahçeli basketbolcu Birsel Vardarlı Demirmen de izledi.

Fenerbahçe Öznur Kablo, mücadeleye Alina Iagupova, Olcay Çakır Turgut, Elizabeth Williams, Cecilia Zandalasini, Laura Nicholls beşiyle başladı.

SARI LACİVERTLİLER İLK ÇEYREĞİ 31-19 ÖNDE TAMAMLADI

Hava atışı sonrasında ilk hücum hakkı Fenerbahçe Öznur Kablo’nun olurken, karşılaşmanın ilk basketi de Cecilia Zandalasini’den geldi: 3-0. Konuk ekip Bourges Basket ise Alexia Chartereau ile maçtaki ilk sayılarını buldu: 3-2. Elizabeth Williams ve Laura Nicholls ikilisiyle skoru 9-4’e getiren Fenerbahçe Öznur Kablo karşısında Fransız temsilcisi Marissa Coleman’la skor üreten taraf oldu: 9-6.  

Devamında Alina Iagupova ve Cecilia Zandalasini’nin üst üste üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetli şutlarla rakibin direncini kıran sarı lacivertliler, ilk 5 dakikada farkı çift haneli sayılara çıkardı: 19-9. Çeyreğin geriye kalan bölümünde de farkı iyice açan Fenerbahçe Öznur Kablo, periyotu 31-19 önde tamamladı.

FENERBAHÇE ÖZNUR KABLO İLK YARIYI ÖNDE BİTİRDİ

İkinci çeyreğin ilk basketi Elizabeth Williams’tan gelirken Fenerbahçe Öznur Kablo, böylece maçtaki en büyük farkı da yakaladı: 33-19. Konuk takım, Sarah Michel’le bu çeyrekteki ilk sayılarını üretse de, Fenerbahçe Öznur Kablo sert savunmasıyla rakibi top kaybına zorladı. Rakibin skor üretmekte zorlandığı çeyreğin ilk 5 dakikalık bölümünü Iagupova, Zandalasini ve Williams’ın basketleriyle geçen Fenerbahçe Öznur Kablo, skoru 40-21’e getirdi.

Ana Dabovic’in basketiyle nefes almaya çalışan Bourges Basket’i Alina Iagupova ve Elizabeth Williams’la baskı altına alan Fenerbahçe Öznur Kablo, bitime 2 dakika kala 46-28’lik üstünlüğü yakaladı. Rakip, Ana Dabovic ve Marissa Coleman’la farkı eritmeye çalışsa da Fenerbahçe Öznur Kablo, soyunma odasına 48-34 önde girdi.

SARI LACİVERTLİLER SERİDE 1-0 ÖNE GEÇTİ

Üçüncü çeyrek Olcay Çakır ile Elodie Godin-Elin Eldebrink’in karşılıklı basketleriyle başladı: 50-38. Bourges Basket, Alexia Chartereau ve Marissa Coleman’la skor bulmaya çalışsa da (52-40), Fenerbahçe Öznur Kablo, Cecilia Zandalasini ve Elizabeth Williams’la 10 sayılık farkı korudu: 54-44.

Bitime 3 dakika kala farkı 15 sayıya (62-47) çıkaran Fenerbahçe Öznur Kablo Ayşe Cora da bu bölümde skora yüküne ortak olan isimler arasına adını yazdırdı: 68-51. Son dakikaları da iyi oynayan sarı lacivertliler, final periyotuna 68-53’lük üstünlükle girdi.

Maçın geneline oranla final periyotuna daha iyi başlayan Bourges Basket, yakaladığı 9-1’lik seriyle farkı 10 sayıya indirdi: 76-66. Bitime 2 dakika kala farkı tek hanelere (80-75) indiren Bourges Basket’i, Elizabeth Williams’la durduran Fenerbahçe Öznur Kablo, rakibini 84-75 mağlup etti ve çeyrek final serisinde 1-0 öne geçti.

Kaynak: Fenerbahce.org