Fenerbahçe’de kötü gidişin sorumlusu bulundu! Suçlu Comolli

Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nden gelen sakatlık haberleriyle, sezon başından bu yana kâbus dolu bir dönem yaşıyor.

Geçtiğimiz yıl Fenerbahçe’de sportif direktör olarak göreve başlayan Comolli, ilginç bir karara imza atarak Samandıra’da sahalardan sorumlu personelin görevine son verdi. Anlaştığı yeni şirket doğal çim olan sahayı hibrite çevirirken yaktı ve aşırı yüklenmeden diğer sahalar da bozuldu. Futbolcuların yaşadığı sakatlıkların en büyük nedeni bu olarak gösterildi.

Son olarak Başkan Ali Koç, Sivasspor maçı sonrası yaptığı açıklamada “Darbeye bağlı olmayan yumuşak doku sakatlıklarından, sezon başından bu yana çok çektik. Demek ki biz bir şeyi yanlış yapıyoruz” ifadeleriyle konuyu gündeme taşıdı. İşte yaklaşık 1 yıl önce başlayan ve hâlâ çözülemeyen zemin sorununun detayları…

RAPORA RAĞMEN GÖNDERDİ

2018-19 sezonu başında Can Bartu Tesisleri’ndeki iki büyük sahadan biri doğal, diğeri hibrit çimdi. Sarı-lacivertliler, bir Hollanda firmasına yaptırdığı iki sahanın zemininin bakımı için kendi personelini kullanıyor, firma periyodik olarak kontrol ediyordu. 2018 Ekim ayında verdikleri rapor “Bakım iyi yapılmış, sıkıntı yok” şeklindeydi. Sportif Direktör Damien Comolli, yaklaşık 1 yıl önce ilginç bir karara imza attı. Saha bakımından sorumlu ortalama maaşları 5 bin TL olan personeli gönderdi, yerine 25 bin dolara başka bir firmayla anlaştı.

YENİ FİRMA ÇİMLERİ YAKTI

Firma, doğal çim olan sahanın hibrite çevrilmesi yönündeki talep sonrası çalışmalara başladı. Ancak doğal çim olan saha tamamen yandı. Antrenmanların yapıldığı tek saha aşırı yüklenme nedeniyle bozuldu. Yaz döneminde yanan sahanın hibrite çevrilmesi dahil, birçok bakım ve yenileme çalışması yapıldı. Tesislerde üstteki küçük saha dışında doğal çim saha kalmadı. Yeni yapılan ve bakımı tamamlanan hibrit çim zeminlerle ilgili şikâyetler baş gösterdi.

ÇÖZÜM KISA SÜRELİ DEĞİL!

Yeniden ölçümler yapıldı, fakat zeminde düzelme olmadı. Sakatlıkların darbeye bağlı olmadan bağ kopması ve adale yırtığı şeklinde görülmesi endişe yarattı. Başkan dahil herkes “Bu kadar üst üste sakatlıklar tesadüf mü?” sorusunu sormaya başladı.

Fenerbahçe’nin yaşadığı zemin sorunu, kısa sürede çözülebilecek gibi durmuyor. Yeniden doğal çime dönülme ihtimalinden bahsediliyor.

SADIK ÇİFTPINAR SEZONU KAPATTI!

Sivasspor maçında sakatlanan ve çekilen MR sonucunda ön çapraz bağlarında kopuk tespit edilen Sadık Çiftpınar sezonu kapattı. Oyuncunun en az 6-7 ay sahalardan uzak kalması bekleniyor. 26 yaşındaki stoper, önceki gün Sivas’ta sahayı sedye ile terk ederken gözyaşlarına hakim olamamıştı. Sadık 4’ü Süper Lig, 2’si Türkiye Kupası olmak üzere 6 maçta forma şansı buldu.

EŞTEN DUYGUSAL PAYLAŞIM!

Hastane koridorundan fotoğraf paylaşan Sadık’ın eşi Betül Çiftpınar, “Olabilecek en kötü şey oldu” dedi. Bu sene içinde babasını da kaybeden Betül Hanım, “Tek istediğim benim için berbat geçen bu yıl bir an önce bitsin” ifadelerini kullandı.

VICTOR MOSES
Sol üst adalesinde yırtık tespit edildi. Nijeryalı oyuncu, ilk yarıyı kapattı.

MIHA ZAJC
Ayak bileği bağlarında kopma tespit edildi. 6 ila 8 hafta takımdan uzak.

HASAN ALİ
Ayak tabanındaki ödem ve kısmi yırtık nedeniyle ilk yarıyı kapattı.

BU SEZON 16 FUTBOLCU, 21 KEZ SAKATLANDI
Emre (3), Hasan Ali (3), Moses (2), Harun Tekin, Adil Rami, Serdar Aziz, Sadık, Mauricio Isla, Tolgay Arslan, Tolga Ciğerci, Nabil Dirar, Miha Zajc, G.Rodrigues, Max Kruse, Vedat Muriqi, Mevlüt Erdinç

Kaynak: Sabah