Fenerbahçe’de şok Ersun Yanal gelişmesi! 2 açıklama birden….

Süper Lig’in 15. haftasında deplasmanda Demir Grup Sivasspor’a 3-1’lik skorla mağlup olan sarı-lacivertliler, zirve yarışında ağır bir yara aldı.

Sivasspor yenilgisi sonrası sarı-lacivertlilerde eleştiri oklarının hedefinde ise teknik direktör Ersun Yanal yer aldı. İşte Fenerbahçe’de Beşiktaş derbisi öncesi yaşanan son gelişmeler.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, teknik direktör Ersun Yanal’a eleştirilerini sürdürüyor.

Başkan Ali Koç deplasmanda kazanılan Denizlispor maçı sonrası yaptığı açıklamada oyundan memnun olmadığını belirterek daha iyi oynamaları ve vites arttırmaları gerektiğini ifade etmişti. Bu söylem o dönem uzun süre konuşulmuştu.

Son Sivasspor maçı sonrası Başkan Ali Koç eleştirinin dozajını arttırdı. Bu sefer daha da detaya giren Fenerbahçe Başkanı, Yanal’ın ve ekibinin antrenman sistemini eleştirdi.

“Maçlarda darbelere bağlı olmayan sakatlıklardan çok çektik. Demek ki bir şeyi yanlış yapıyoruz. Bunu düzeltmemiz gerekiyor. Bu beni endişelendiriyor. Epey zamandır da sportif direktörümüzle bu endişemizi gündeme getiriyorduk” dedi.

Antrenman sistemi ve bilimsel metotlarıyla tanınan Ersun Yanal belki de ilk kez en güçlü olduğu bu konuyla alakalı bir eleştiri aldı. 

Bu sezon başkan Koç’un bahsettiği sakatlıkları yaşayan isimler ise şu oyuncular oldu: Hasan, Isla, Moses, Serdar, Tolgay, Rodrigues, Mevlüt, Kruse, Rami.

Başkan Koç’un açıklamaları net şekilde teknik heyetin performansından oyun ve antrenman sistemi olarak memnun olmadığını ortaya koyuyor. Ancak buna rağmen ayrılık olma ihtimali çok düşük. Bunun başlıca sebepleri ise şunlar;

Teknik direktör Ersun Yanal tam bir yıldır takımın başında. İki transfer dönemi yaşandı ve çok sayıda oyuncu alındı, gönderildi.

Tam sezonun ortasında yapılacak bir değişiklik bir yıllık yatırımın ve çalışmanın heba olması anlamına geliyor.

Yanal’ın gönderilmesi durumunda ödenecek altı aylık bir tazminat söz konusu olacak; ancak daha da önemlisi yeni teknik direktör bulmak kolay değil. Bulunsa da bu ismin Yanal’ın üzerinde olması gerekiyor.

Bu da yeni bir maliyet anlamına geliyor. Yeni teknik adam yeni transferler ve tekrar bir alışma süreci demek.
Ciddi eleştiriler olsa da taraftarın desteği Yanal’a hâlâ devam ediyor.

Olası bir teknik adam değişikliğinde istenen sonuçlar gelmezse taraftar desteği de kaybedilir.

Bu nedenlerle sıkıntılı bir durum olsa da sezon sonuna kadar Yanal ile şampiyonluk mücadelesinin yapılması planlanıyor.

DİVANDA DA ELEŞTİRDİ 

Başkan Ali Koç, sezon başında Divan Kurulu’nda yaptığı konuşmada da Ersun Yanal’a eleştiri getirmişti.

Yanal, transferde geç kalındığını ve kadrosunu yeterli olmadığını ifade etmiş ama Başkan Koç buna kürsüden sert çıkarak “İyi bir takımımız var” demişti.

Milliyet’te yer alan habere göre sezon başından bu yana Ali Koç, teknik direktör Ersun Yanal’ı üç kez kamuoyu önünde eleştirmiş oldu. An itibariyle fatura Yanal’a kesilse de teknik heyetin sezon başından bu yana yönetime yaptığı eleştiriler de söz konusu.

Ersun Yanal bu konuyla ilgili medyaya bir açıklamada bulunmasa da transferde yapılan yanlışlardan dolayı sıkıntılıydı.

Kolarov’un alınamaması ve bu süreçte kaybedilen zaman, Hasan Ali’nin yerine ya da yanına başka bir sol bek alınamaması, Vedat Muriç’in önüne golcü alınması planlarken vazgeçilmesi ve istemediği Mevlüt’ün alınması, sezon başından veto ettiği Rami’nin alınması gibi birçok transfer hatası sebebiyle de Yanal, Başkan Ali Koç ile sportif direktör Comolli’yi eleştiriyordu.

ALİ KOÇ’TAN ERSUN YANAL’A TEHDİT!

Sivasspor karşısında alınan yenilginin ardından liderin 8 puan gerisine düşen sarı-lacivertlilerde Başkan Ali Koç’un yenilgi sonrası söylediği, “Radikal kararlar alacağız” sözünün Ersun Yanal’a bir tehdit olduğu gelen bilgiler arasında.

Takvim’de yer alan habere göre yönetim alınan sonuçlardan hiç memnun değil.

YANAL’A KİMSE GÜVENEMİYOR

Yönetimin Yanal’ın takımı iyi yönetemediğini düşündüğü ve bu nedenle Beşiktaş maçının çok önemli bir dönüm noktası olduğu ortaya çıktı. Yenilgi durumunda Yanal’ın ipinin çekilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

COMOLLI ŞİMDİDEN START VERDİ

Ersun Yanal’ın gönderilme ihtimalinin olması nedeniyle Comolli’nin daha şimdiden bazı temaslarda bile bulunduğu iddia edildi. Bu nedenle Beşiktaş maçı büyük ölçüde Ersun Yanal’ın kaderini belirleyecek.

YANAL’IN DOĞUM GÜNÜ KUTLANDI!

Fenerbahçe’de tüm bu gelişmelerin ardından, teknik direktör Ersun Yanal’ın doğum günü tüm sosyal medya hesaplarından bu görselle kutlandı.

Kaynak: A Spor