Pierre van Hooijdonk Fenerbahçe’ye zirveye taşıyacak formülü verdi!

Hollandalı yıldız Pierre van Hooijdonk, Fenerbahçe’ye başarıyı getirecek rotayı çizdi

Sarı lacivertli forma altında 2003-2005 yıllarında forma giyen ve iki Süper Lig zaferi yaşayan Hollandalı eski futbolcu Pierre van Hooijdonk, bu sezon da şampiyonluğun yine çok uzağında kalan Fenerbahçe’nin nasıl tekrar zirveye oynayabileceğini FANATİK’e anlattı.

“İŞİNİ YAPAMIYORSA GÖNDERİR”

Yapılması gereken en önemli şey; sıfırdan başlamak. Doğru transferleri yaparak sağlam ve yüksek seviyede mücadele edebilecek bir takım yaratmak gerek.

Öncelikle geçen sezonu 7. bitirip bir anda şampiyonluğa oynamak kolay değil. Yavaş yavaş ilerlemek ve bazen de hızlı kararlar almak lazım. Sağlam bir yapı kurmak şart. Başkan (Ali Koç) sadece kulübü kontrol etmeli, işin pazarlama ve saha dışı kısmına odaklanmalı. Futbolla ilgili sorumluluğu verdiği ‘doğru kişiye’ güvenmeli ve burayı ona emanet ederek işlerine karışmamalı. Söz konusu sorumlu işini yapamazsa da zaman kaybetmeden yerine başka biri bulunmalı.

“ÇOK FAZLA YABANCI OYUNCU VAR”

Biliyorum, Türkiye’de baskı çok fazla ve top oynamak kolay değil. Ama Fenerbahçe’de biraz sabırlı olunursa, oyuncular iyi işler yapabilir. Süper Lig’de kulüplerin çok fazla yabancı oynattığını görüyorum. Türkler’in sahada daha fazla olması lazım.

Bence 11’de en fazla 5 yabancı olmalı. Bizim zamanımızda 11 yabancı oyuncuyla oynasaydık, belki o şampiyonluklar (2004 ve 2005) olmayacaktı. Çünkü Türk oyuncuların çokluğu, takım ruhu anlamında çok önemli.

Türk Milli Takımı’nda Guus Hiddink’in yardımcılığını yaparken Slaven Bilic’in Beşiktaş’ını çok iyi hatırlıyorum. Oğuzhan Özyakup, Olcay Şahan ve Gökhan Töre gibi gençler vardı.

“BEŞİKTAŞ İYİ BİR ÖRNEKTİ”

“Elbette onlar da diğerleri gibi hata yaptılar ve yapmaları çok normaldi. Ancak işin sonunda takımları için önemli bir oyuncu haline geldiler. Sonrasında Beşiktaş, iyi bir kimya kurarak üst üste lig şampiyonlukları yaşadı.

Fenerbahçe’nin de genç isimlere ve Türk oyunculara güvenmesi gerek. Birkaç gün önce Hollandalı bir gazeteci bana, ‘Koronavirüsünün futbol için olumlu bir yanı olacak mı?’ diye sordu. ‘Evet olacak’ dedim.

Kulüpler finansal olarak sıkıntılı günler geçirecek ve kadrolarında küçülmeye gidecekler. Bunun sonucunda daha fazla genç oyuncu, takımlarında şans bulacak. İşin özeti artık altyapılara odaklanmak gerek!

“EMRE’DEN MUTLAKA YARARLANILMALI”

EMRE BELÖZOĞLU İÇİN NELER SÖYLERSİN?

Emre ilerlemiş yaşına rağmen çok iyi bir oyuncu ve mental olarak da çok güçlü. Kendisine çok iyi baktığını tahmin ediyorum.

Fenerbahçe’nin, Emre’yi futbolu bıraktıktan sonra kullanması elbette kulübe fayda sağlar. Böyle kariyerli bir oyuncuyu kulübe katarsanız, şüphesiz iyi işler yapacaktır. Ama nasıl bir görev verilir, onu tahmin edemiyorum.

“GURUR BİLE DUYMAZSINIZ”

YEREL LİGLERİ ŞU ANKİ PUAN TABLOSUYLA TESCİL ETME FİKRİNE NE DİYORSUN?

Hollanda’da lider Ajax, kendisiyle aynı puanda olan ancak averajla önünde olduğu AZ Alkmaar’lı ligin bu haliyle bitmesini istedi. Bütün kulüpler bir toplantı yaptı ve sağlığın her şeyden daha önemli olduğu ortaya kondu. Ama Ajax şampiyon ilan edilse bile, bu gerçek bir şampiyonluk duygusu vermez. Gurur bile duymazsınız. Bu Süper Lig için de geçerli. Trabzon ve Başakşehir’in puanları aynı, iki maçları da berabere bitmiş. Gerçekten karmaşık ve her ülke için zor bir çözüm.

Kaynak: Fanatik