Süper Lig’de penaltı raporunu yayıncı kuruluş açıkladı!

Süper Lig’de şu ana kadar tekrar edilen penaltı sayısını yayıncı kuruluş açıkladı.

Göztepe – Fenerbahçe maçında tekrarlanan penaltının tartışmaları halen sürüyor. Alpaslan Öztürk’ün 58. dakikada kullandığı penaltıyı genç file bekçisi Altay Bayındır kurtardı. Aynı dakika içerisinde hızlı gelişen hücumda Fenerbahçe Victor Moses ile 2-1 öne geçti.

FENERBAHÇE’NİN GOLÜ İPTAL EDİLDİ

Fenerbahçe’nin attığı golden sonra VAR incelemesi yapıldı. Golden önce kullanılan penaltıda kaleci Altay’ın çizgi ihlali yaptığı tespit edildi.

VAR incelemesi sonrası Fenerbahçe’nin attığı gol geçersiz sayıldı ve penaltı tekrarlandı. 63. dakikada yeniden kullanılan penaltıyı Alpaslan Öztürk gole çevirerek ev sahibi ekibi 2-1 öne geçirdi.

YANIT GECİKMEDİ

Sarı lacivertliler bu gole 5 dakika sonra Garry Rodrigues ile yanıt vererek durumu 2-2’ye getirdi. Maçtan sonra büyük yankı uyandıran hakem kararları ve takımlara göre uygulanan kurallar tartışmalara neden oldu. Karşılaşmanın ardından da Fenerbahçe cephesinden hakemlere çok sert eleştiriler geldi.

YENİ MALATYASPOR MAÇI HATIRLATILDI

Sarı-lacivertliler 12. haftada oynanan Yeni Malatyaspor – Fenerbahçe maçında Emre Belözoğlu’nun kullandığı penaltıda kaleci Fabien Farnolle’nin yaptığı çizgi ihlalini de gündeme getirerek “Malatya maçında neden tekrar edilmedi?” sorusunu sordu.

Hakemlerin takımlara göre farklı uyguladığı kurallara hem Fenerbahçe yönetimi hem de sarı-lacivertli taraftarlar çok büyük tepki gösterdi.

Bu olayların yankıları sürerken yayıncı kuruluş bu sezon Süper Lig’de kullanılan penaltı sayısını ve bu penaltıların kaç tanesinin tekrar ettirildiğini açıkladı.

YAYINCI KURULUŞTAN PENALTI RAPORU

Süper Lig’de kaç penaltı kullanıldı, kaç tanesinde ihlal yapıldı ve bunların kaç tanesinin tekrar edildiğini yayıncı kuruluş açıkladı.

Süper Lig’de bu sezon (Cemil Usta Sezonu) şu ana kadar toplam 47 penaltı kullanıldı. 47 penaltının sadece 2’si tekrarlandı.

Yayıncı kuruluş beIN Sports’un açıkladığı verilere göre:

Kaleci ihlali: 25
Ceza sahası ihlali: 31
Ceza sahası ihlali + kaleci ihlali: 20
Nizami penaltı: 16
Tekrarlanması gereken penaltı: 31
Tekrarlanan penaltı: 2

“FENERBAHÇE GOLÜ ATMASAYDI, PENALTI TEKRARLANMAYACAKTI”

beIN Manşet yorumcusu Mehmet Demirkol’dan flaş bir iddia geldi. Mehmet Demirkol kararla ilgili, “Göztepe – Fenerbahçe maçında kullanılan penaltı tekrar edilmeyecekti. Fenerbahçe golü attığı için VAR’a dönüp baktılar ihlal var, tekrar ettirdiler. Fenerbahçe golü atmasaydı, penaltı tekrarlanmayacaktı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Fenerio.org