Alba Berlin 70 – Fenerbahçe Beko 74

Fenerbahçe Beko, EuroLeague’in 22. haftasında Alba Berlin’e konuk oldu

Fenerbahçe Beko, Turkish Airlines EuroLeague 22. hafta maçında Alba Berlin’e konuk oldu. Sarı lacivertliler, Mercedes-Benz Arena’da oynanan mücadeleden 74-70 galip ayrıldı.

KARŞILAŞMA ÖNCESİ SAYGI DURUŞU

Karşılaşma öncesinde helikopter kazasında hayatını kaybeden NBA efsanesi Kobe Bryant ile 25 Ocak’ta ABD’deki evinde hayatını kaybeden Robert Archibald için saygı duruşunda bulunuldu.

Fenerbahçe Beko parkeye Nikola Kalinic, Jan Vesely, Kostas Sloukas, Nando De Colo ve Derrick Williams beşiyle çıktı.

Hava atışı sonrası ilk hücum ev sahibi Alba Berlin’den geldi. Rakip bu hücumdan eli boş dönerken, karşılaşmanın ilk basketiyse Nando De Colo’dan geldi: 0-3. Giedraitis ve Landry Nnoko ikilisiyle ilk basketlerini bulan ev sahibi potasında Fenerbahçe Beko; Jan Vesely ve De Colo’yla etkili oldu: 4-7.

Derrick Williams ve Rokas Giedraitis’in karşılıklı 3’lükleriyle hız kazanan oyunda ilk 5 dakikayı 11-10 önde geçen Alba Berlin oldu. Bitime 4 dakika 25 saniye kala gelen TV molasına 13-13’lük eşitlikle girilirken, moladan Malcolm Thomas ve Kalinic’in basketleriyle dönen Fenerbahçe Beko, 13-17’lik üstünlüğü yakaladı. Bitime 1 dakika kala ev sahibi takım maça denge getirirken(17-17) son bölümde Fenerbahçe Beko’nun top kayıpları dikkat çekti.  Son bölümü de Tyler Cavanaugh ve Makai Mason’ın yakaladığı 5-0’lık seriyle geçen Alba Berlin, ilk çeyreği 22-17 önde tamamladı.

İkinci çeyrek Makai Mason’ın 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetli şutla başlarken, Fenerbahçe Beko rakibine Nando De Colo’yla cevap verdi: 25-20. Nnoko ve Hermannsson ikilisiyle skor üretmeye devam eden Alba Berlin, TV molasına 30-20 önde girdi. Moladan Luigi Datome’nin boyalı alandan bulduğu basketle dönen Fenerbahçe Beko, farkı 8 sayıya indirdi: 30-22.

ALBA BERLIN İLK YARIYI ÖNDE TAMAMLADI

Çeyrekte son 3 dakikanın içine girilirken Eriksson-Giedraitis ikilisinin üst üste bulduğu basketlere Gigi Datome ve Sloukas’la cevap veren Fenerbahçe Beko, skoru 37-29’a getirdi. Çeyreğin son bölümü de büyük bir çekişmeye sahne olurken soyunma odasına önde giren taraf 41-33’lük skorla Alba Berlin oldu.

LEO WESTERMANN YILDIZLAŞTI

Kostas Sloukas ve Giedraitis’in karşılıklı basketleriyle başlayan üçüncü çeyrekte TV molasına 43-37 Alba Berlin üstünlüğüyle gidildi. Moladan Sloukas’ın basketiyle dönen Fenerbahçe Beko, farkı 4 sayıya indirdi: 43-39. Ogbe ve Hermannsson’la farkı 8 sayıya çıkaran Alba Berlin’e cevap Gigi Datome’den geldi: 51-46. Fenerbahçe Beko’nun maç kazanma isteğinin ön plana çıktığı bu bölümde farkı 3 sayıya kadar indirdi: 51-48. Final periyotuna 56-50 önde giren taraf ev sahibi takım oldu.

Müsabakanın dördüncü çeyreğine De Colo ve Sloukas’la harika bir başlangıç yapan Fenerbahçe Beko, farkı 3 sayıya indirdi: 58-55. Luke Sıkma’yla oyunda kalan Alba Berlin savunmasını Kostas Sloukas ve Nikola Kalinic’le çıkmaza sokan Fenerbahçe Beko, maça denge getirdi: 60-60. Çeyreğin geriye kalan bölümünde sorumluluk alan Leo Westermann’ın yıldızlaştığı maçın kazananı 74-70’lik skorla Fenerbahçe Beko oldu.

Kaynak: Fenerbahce.org