Ali Koç: “Fenerbahçe 29. kez şampiyon olacak”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu toplantısında açıklamalar yaparak Galatasaray ve Trabzonspor başkanlarına hodri meydan dedi

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu toplantısında konuşma yaptı. Fenerbahçe’nin 29. kez şampiyon olacağına inandığını ifade eden Ali Koç, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’na cevap verdi.

Ali Koç, Mustafa Cengiz ve Ahmet Ağaoğlu’na da tarihi bir çağrıda bulunarak, “Sizlerin de belirleyeceği bir platformda bir canlı yayına çıkalım, eldivenlerimizi çıkartalım, şeffaf olalım. Canlı yayına çıkalım ve herkes bizi dinlesin, anlatalım. Bu konuda bir cevap bekliyorum” dedi. 

“ALLAH, BİZE DAHA BÜYÜK ACILAR YAŞATMASIN”

“Zor bir mevsim, zor bir süreç… Deprem bölgesinde yaşayan herkese kolaylık diliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa… Şehitlerimiz var. Bundan dolayı derin bir üzüntü içindeyiz. Ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Bir de çığ felaketimiz oldu. Son geldiğimiz noktada, 41 canımız hayatını kaybetti. Doğa olayı evet ama bunlarla da bir şekilde baş edebilmemiz, önlem almamız lazım. Yaralarımızı beraberlik içinde saracağız. Devletimizin gücü, halkımızın sorumluluk gücüyle bu zorlu günleri atlatacağımızdan şüphemiz yok. Büyük acılarla başladığımız 2020’de Allah, bize daha büyük acılar yaşatmasın.”

29. ŞAMPİYONLUK İÇİN KARARLIYIZ

“Şampiyonluk yürüyüşünü büyük bir kararlılıkla sürdüren takımımız sorumluluğunun farkında. Her maçını bir final olarak görerek çalışıyorlar. Şu an itibarıyla, son haftalardaki oyunumuzla herkesin gözünde ligin en iyi futbolunu oynayan ve favori olan ekip konumundayız. Takımdaşlık, ekip uyumunun her hafta daha ilerlemesi bizi de çok memnun ediyor. Şampiyon olacağımıza gönülden inanıyoruz. 14 haftamız kaldı. 14 hafta boyunca zor maçlarımız var. Zaman zaman da istemediğimiz sonuçlar alacağız.”

HOCAMIZA VE TAKIMIMIZA GÜVENİYORUZ

“Şampiyon olacağımıza gönülden inanıyoruz. 14 hafta kaldı. Zaman zaman istemediğimiz sonuçlar alabiliriz ama şartlar ne olursa olsun taraftarımızdan ricam 29. şampiyonluk yolunda takımımızı desteklesinler. Şampiyon olacağız ve bu yolda da elimizden gelen her şeyi yapacağız, bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın, takımımıza, hocamıza ve taraftarımıza güveniyoruz.”

BİZİ MECBUR BIRAKTILAR

“Biz göreve geldiğimizden bu yana kaostan uzak durmaya çalıştık, büyük resme odaklandık, ülke futbolunun gelişmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyorduk. Hatta bazı adımlar atarken, camiamızdan gelent tepkileri de biliyorduk, buna rağmen doğru bildiğimizi yapmaya karar verdik.”

FENERBAHÇE GEREĞİNİ YAPAR

“Harcama limitleri, yeniden yapılandırma gibi konularda hep resmin bütünüyle ilgilendik. Sesi çok çıkanın haklı görüldüğü, önce ben diyenlerin istediklerini aldıkları futbol iklimi bizi farklı hareket etmeye zorluyor. Biz Fenerbahçe camiası olarak, gereğini yapmak konusunda bir an olsun tereddüt etmeyiz, her türlü mücadelenin içerisine gireriz.”

“Cumhurbaşkanımızın teşrifleri sonrası yaşanan süreçte kulübümüz kimi çevrelerin hedefi haline geldi. Bazı kendini bilmez medya mensupları bizi ve Cumhurbaşkanımızı karşı karşıya getirmek için yoğun çaba sarf etti. Kulübümüz bazı çevrelerin açık hedefi haline geldik, hatta bazı kendini bilmez basın mensupları, sayın Cumhurbaşkanımız ile Fenerbahçe’yi karşı karşıya getirmeye çalıştık. Bizim söylediklerimiz, savunduklarımız ile Cumhurbaşkanımız ile iktidar partisi ile ya da belirli siyasi gruplar ile bir alakası yoktur, özellikle buna dikkat çekmek istiyorum. Fenerbahçe kararlarını alırken, hiçbir siyasi görüşün baskısı ve etkisi altında kalmaz.”

“Ancak özellikle sosyal medyada hem şahsım hem de Fenerbahçe, organize ve sistematik bir karalama kampanyasının hedefi haline getirilmiştir. Sosyal medyada bot hesaplar ve sahte hesaplar ile negatif gündem yaratmak kolaylıkla mümkün. Ben dahil, sosyal medyada olmayanlar bu algoritmayı anlamasak da ne demek istediğimi bazı çevreler anlamıştır. Ben bu dünyanın içerisinde değilim. Son 3 ayda 24 defa olumsuz gündemler başlığı altında trend olduk. Bu bir tesadüf olamaz! Bunu siyasette yaşardık, şimdi sporda oluyor.”

TRABZON İLE İLGİLİ SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM

“Basın toplantısı sırasında değindiğim konulardan bir tanesi; adil rekabetten bahseden Trabzonspor Başkanı’na vermek zorunda olduğum cevaptan istinaden… Trabzonspor’un sırtını devlete dayama hususuydu. Antalya’da bir basın toplantısı düzenlemek durumunda kaldık. Hiç beklemediğimiz bir şekilde kulübümüzün çıkarlarını korumak için yaptığımız bu basın toplantısını takip eden taraflı tarafsız pek çok kesimden aldığımız mesajlar yalnız olmadığımızı gösterdi bu düşüncelerde. Trabzonspor ile ilgili Localar, devlet bankalarından kredilerle ilgili söylediklerimin tümünün arkasındayım.”

AĞAOĞLU İLE İSTEDİĞİ YERDE KONUŞURUM

“Bizim Antalya’da bahsettiğimiz sırtını devlete dayama mevzusu, emsali görülmemiş bir durum. Bugün elimizde olan bilgilerin ve bilin ki elimizde çok bilgi var, yeri ve zamanı bu değil. Sayın Ağaoğlu ile her zaman karşılıklı bu konuları konuşmaya hazırım. Biz iyiye iyi, yanlışa yanlış, kötüye kötü demeyi ilke edinmiş bir yönetim kuruluyuz.Trabzonspor kulübü, büyük kulüplerden çok daha az bütçeyle yarışmakta ve genç oyuncu oynatmaktadır. Bunun da ne kadar önemli ve başarılı olduğunu Sayın Ağaoğlu’na söylemişimdir.  TRT Spor’da çıktığım programda dile getirdiğim gibi kulüp başkanlarıyla ortak bir yayın yapma çağrısını bir daha burada yineliyorum.”

BAZI SİYASİLER YARDIM EDİYOR

“Antalya’daki bu çıkışlarımızdan ötürü futbola siyaseti karıştırmakla suçlandık. Belki yarın tehdit edileceğiz. Bazı siyasiler – burası önemli bakın bazı siyasiler- devlet imkanlarını kullanarak Trabzonspor’a yaptıklarını ifşa etmekten hiç sakınmıyorlar. Bazı siyasiler, buranın altını çizerek söylüyorum. Devletimizin gücünü kullanarak ilgili kulübe ne kadar maddi destek sağladıklarını gerek kendileri, gerek de camianın ileri gelenleri, yaptıklarından övünerek, hiç sakınmadan ifşa etmekten kaçınmıyorlar. Tabii ki hepimiz küçükken bir takımı tutuyoruz. Belli bir mevkiye geldikten sonra bu kadar açık bir şekilde ifade etme lüksümüz olmuyor. Toplumu, vicdanları huzursuz etmemek adına. Hakemler, TFF, kurullar etkilenebilir.”

O MEDYA GRUBUNU CİDDİYE DAHİ ALMAYIN

“Bu ülke tarihinde ilk defa bir takıma sistematik şekilde arka çıkılırken bir takıma da olumsuz şekilde karşısında duran bir negatif propaganda uygulanıyor… Bunu medyada ilk defa görüyoruz.Her fırsatta Fenerbahçe’nin karşısında olan bir medya grubu var. İlk hedefi bir takımı şampiyon yapmak ikinci hedefi kulübümüzü ve şahsımı itibarsızlaştırmaktır. İlk defa algı operasyonlarıyla sistematik bir şekilde saldıran medya grubu ile karşılaştık. Vedat Muriqi’nin Trabzonspor’a attığı golde Kruse kaleciye dokunmuyor, golümüz sayılmıyor. Aynılarını biz yaşasak ne ‘Fenerasyon’ kalırdı, ne Zorlu toplantısı, ne TFF başkanı Fenerbahçeli, ne de MHK başkanı Koç çalışanı kalırdı… Biz bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz.”

FENERASYON DENİYORDU DEĞİL Mİ?

“Fenerasyon deniyordu değil mi? Bizi şampiyon yapacaktı. Başkanı Fenerliydi. Bakalım öyle mi? TFF görev süresi boyunca verdiği, veremediği kararlarla güven futbolda sarsılmasına sebep olmaktadır. Kazandığımız 11 maçın 9 hakemi sonraki hafta sahada değildi. Bunu sormaya gittik Zorlu’ya… Sorduk ve dinledik. Mantığı kabul etmediğimizi söyledik. Sonra Arda Kardeşler, 3 penaltımızın verilmediği ve yenildiğimiz Kayserispor maçı sonrasında ertesi hafta maç aldı.”

VEDAT’A CEZA VERECEKLERDİ

“Vedat’a Gaziantep maçı sonrası inanın ceza vereceklerdi. Bu sevkin amacı nedir? Hedef nedir?. Mevzuata göre bile Emre ceza alamazken neden ek rapor istediniz? Bu bir mesaj değil midir hakemlere? Vedat kart bile görmemesi gerekirken niyete göre nasıl sevk ettiniz?”

SADIK FEDAKARLIK YAPTI, FALETTE’NİN LİSANSI ÇIKTI

“%30-40 meselesini ne hikmetse Nihat Bey söyleyemiyor. Kim talep etti? Niye çıkıp basın önünde söylemekten imtina ediyorsunuz? Enteresan. Biz kendi imkanlarımızla bir şeyler yaptık. Başka bankalarla görüştük. Bazıları kabul edildi bazıları edilmedi ama bir denkleştirme mantığı ile yapıldı. Ne demek istiyorum? Bir yerde kabul edilen anlaşma, başka yerde aynı olmasına rağmen edilmedi. Biz Falette’e lisans çıkarabildik. Futbolcumuz Sadık’a teşekkür etmek istiyorum. 300-400 bin fedakarlık yaptı ve Falette’i öyle transfer edebildik. Son derece yorucu ve gönül kırıcı bir süreç yaşadık. Orada gördüğümüz tüm olay: Fenerbahçe’ye nasıl transfer yaptırmayız.”

NİHAT ÖZDEMİR VE 3 TEMMUZ SÜRECİ

“Nihat bey 3 Temmuz diyor, yaşanan sürecin bununla alakalı olmadığını söylüyor, en iyi kendinin bildiğini söylüyor. Ama hedef aynı birinde kazanılan şampiyonluğu almaktı, bugün de muhtemel şampiyonluğu engellemek! Ama şaşırmıyoruz. Nihat Özdemir geçen sezon federasyon başkanı olmadan önce de hakem hatalarını gündeme getirmemizden sonra bir gazeteye tam sayfa beyanat verip ”Ben bu federasyona kefilim, Fenerbahçe başarısızlığına bahane aramasın” demişti.

DOST ORTAMINDA İSTİFA EDECEĞİM DEMEYİN

“Nihat Bey kulüpler şikayet ediyor ama çözüm yok diyor. Kulüpler Birliği olarak birçok konuda fikir beyan ettik dönüp bakmadılar bile. İstifa etmeyecekseniz dost meclisinde istifa edeceğim diye konuşmayın. TFF Başkanlığı çok zor bir görevdir ve bu görevi yerine getirirken de kendi yönetim kurulu üyelerinizi kendiniz seçemiyorsanız bu daha zordur. Tabii bir de ticari ilişkilerinizden dolayı manevra alanınız kısıtlıysa işiniz daha zor.”

GALATASARAY’A CEVAP

“Yaşına hürmetten de, Galatasaray camiasına olan saygımdan da bir şey söylemek istemiyorum ama bizi mecbur ediyorlar. Sayın Cengiz bilinçli bilinçli konuşarak, üst kapalı Fenerbahçe’ye mesajlar göndererek bir şeyler söylüyor. Biz cevap verince de Ali Koç, Galatasaray’a sataştı diyor. Sayın Cengiz, bizim puan silmemize kafaya takmış. Öyle bir durum yok da olsa bile merak etmeyin sayın Cengiz, TFF size bırakmadan zaten o puanı siler. Eskişehir ve Bursaspor örneklerini veriyor ama bunlar alakasız konular, iki kulüp de oyuncularına ödeyemediği için bu cezaları aldı. Sayın Cengiz’in her söylediğine cevap verirsek kendi işlerimize yönelemeyiz. Sayın Cengiz garip garip cümleler kuruyor, deşifre edemiyoruz. Bir dediği bir dediğini tutmuyor. Kimi zaman yemeklerden, kimi zaman hayvanlar aleminden bahsediyor. Ne demek istiyor, anlayamıyoruz. Buradan söylüyorum, gelin tüm başkanlar bir canlı yayına çıkalım ve konuşalım, en şeffaf şekliyle.”

GEÇEN SEZON MUSTAFA CENGİZ İÇİN TALİMAT DEĞİŞTİ

“Geçen sezon sırf Galatasaray için talimat değişti, sırf Galatasaray başkanı için bu talimat değişti. Sayın Cengiz, oyun oynanırken kural değişmez diyor ama… Galatasaray, TFF’ye mektup yazıyor ve talimat değişiyor, yeni bir madde ekleniyor. Bu nasıl olabiliyor? Sırf başkan için değiştiriliyor. Bunun üstünden bir sene geçmedi ama bu sene de o talimat eski haline getiriliyor.”

SAYIN CENGİZ GAF ÜSTÜNE GAF YAPIYOR

“Sayın Cengiz, biz Fenerbahçe’den 6 yedik, o sene Fenerbahçe şampiyon oldu diyor ama o sene Beşiktaş şampiyon oldu. Biz şimdi buna nasıl bir cevap verelim. Gaf üstüne gaf, yetişemiyoruz. UEFA, bize anlayış gösterdiği için teşekkür ediyorum diyor ama TFF’ye gelince susuyor. Sayın Cengiz, şeffaflık diyor, biz SPK’ya tabiiyiz, Galatasaray gibi. Ivır zıvır konuları sürekli rekabet konusu yapmaya çalışmayın.”

3 TEMMUZ KARARI

“Geldiğimiz noktada herhangi bir örgütün olmadığı ispatlandı. Başkanımız Aziz Yıldırım, yöneticilerimiz ve diğer isimlerin örgüt kurmadığı yargıtay tarafından netleştirilmiştir.”

KURŞUNLANMA

“Kurşunlanma olayına gelelim. Trabzon coğrafyasında gerçekleşen bu olayın ardından hiçbir delile ulaşılamamıştır. Geçtiğimiz yıl 10 Temmuz’da Trabzon’a ziyaret yapıldı, başsavcı ile görüşüldü. 2019 sonuna dek bu soruşturmanın sonlanacağı söylenmişti. Fenerbahçe’nın takım otobüsü kurşunlandı. Bu olaya dair en ufak bir detayın bile bugüne kadar bulunamamış olması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu böyle devam ederse biz bu olayı da AİHM’e götürmek zorunda kalacağız. Bunu burdan açıklıyoruz.”

Kaynak: Sporx