Ersun Yanal: “Bu sene şampiyon olacağız”

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, bugün antrenmandan sonra an Bartu Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek sohbet toplantısı yaptı.

Ersun Yanal, sohbet toplantısında sorulan sorulara samimi cevaplar verdi. Tecrübeli teknik adam, ilk olarak geride kalan 6 haftayı değerlendirdi. Konuşmak için şu an erken olduğunu belirteni takımda bazı sıkıntıların olduğunu ve bunları aşmak zorunda olduklarını ifa de eden Ersun Yanal, “Biz şampiyon olacağız” dedi.

GALİBİYETİ KAÇIRAN TARAF BİZDİK

Bence pozisyon penaltı değildi çünkü öncesinde de Babel’in çok net el ile oynadığını gördüm. Galatasaray’ın kötü olduğuna katılmıyorum. Derbilerde puan sıralamasından daha çok takımların birbirine gösterdiği güç gösterisi vardır. Geçen sezon Türk Telekom Stadyum’nda 10 kişi oynayıp berabere kalmıştık. Maçı 2-0’dan 2-2’ye getirdik. Bir stratejimiz vardı ve uyguladığımız stratejim tuttu. Bakıldığında Galatasaray da pozisyona girdi ama 2 puanı kaçıran takım bizdik. Galatasaray iki pozisyon yakaladı ve yakaladığı bu iki pozisyonu biz atağa çıkarken kaptırdık. Bana göre galibiyeti kaçıran taraf bizdik. Maçın skoru 0-0 değil de başka bir skor olsaydı, herkes çok daha farklı konuşurdu. Galatasaray’ı ceza sahamızdan çok uzak tuttuk. Onlar sadece etkisiz alanda topla buluştular.

JAILSON’UN YAPTIĞI BİR KAZAYDI

Bu bölgede Jailson ve Zanka şu an çok iyi oynuyor. Kaza ve hata çok fakrlı şeylerdir. Örnek, biz Alanyaspor maçında bir kaza yaptık. Aslında Jailson’un yaptığı hata değil, kazaydı. Yönetim, maçta kural hatası olduğuna dair TFF’ye müraacar etti. Orada zaten uygulanması gereken bir kural var. Biz zaten bununla çok ilgilenmiyoruz ve saha içinden kopmamaya çalışıyoruz. Bu konularla ilgilenen yöneticilerimiz var ve gerekli başvuruları da zaten yaptılar.

HAKEMİN SAHADA OLUP OLMADIĞINI HİÇ HİSSETMEDİM

Ben hakemlerimize güveniyorum. Ben daha önce de bizim hakemlerimizin kötü yönetildiğini söylemiştim. Bir hakemimizin kokartı elinden alındı ama kokartı alındıktan sonra çok önemli 4 maç yönetti. Ben sadece bunları söyledim ve bunların dışımda hakemlerle ilgili konuşmam. Cüneyt Çakır, maçı yönetmesi gerektiği gibi yönetti. Uzun zaman sonra bir hakemin sahada olup olmadığını hiç hissetmedim. Aslında bu çok önemli bir detay. Maç bittikten sonra futbolcular birbirine sarılıp formalarını değiştiriyorsa, bu hakemin maçı iyi yönettiğine işarettir. Ben bu şekilde düşünüyorum.

EMRE VE VOLKAN AÇIKLAMASI

Emre oyunun aklı, oyunun şefi, temponun karakteri. Fenerbahçe’de son dönemlerde liderlik özelliği olmayan bir grup oluşmuştu. Geldiğimde ilk tespitim bu yöndeydi. Bizim, Emre gibi bir oyuncuğa ihtiyacımız vardı. Emre’nin Fenerbahçeliliği asla tartışılmaması gereken bir şey. Onun bize, bizim ona olan güveni asla ve asla tartışılmaz. Emre, bizim için çok önemli bir karakter.  Volkani 17 sene Fenerbahçe’de oynadı ve bu şekilde veda etmesini ben de hiç sindiremezdim. Ülkemizdeki sporun geleceği, bu tarz sportmen kişiliklere teslim edilecek. Zaten Volkan’ın da Fenerbahçe’de görev alması gerekirdi. Ben Volkan’ın oynamasından yana tavır da gösterdim. Oynama şansı bulurdu ya da bulamazdı o çok başka bir şey. Başkanımız Ali Koç da kesinlikle Volkan’ın takım içinde kalmasından yanaydı ve biz de Volkan’ı takımda kalması için ikna ettik.

EMRE ABİLİK YAPIYOR

Ozan Tufan, Alanyaspor’da çok iyi toparlandı ve sonrasında bizimle başladı. Daha sonra da Emre takıma dahil oldu. Doğru örnekler çok önemlidir. Abilik bu işte. Emre burada oynayan herkese doğru abilik yapıyor.

Altay’ın özel BİR psikoloğu var, onunla çalışıyor. Tolga’nın sakatlığından dönen futbolcu sayısı çok nadir. Geçen sezon bütün maç toplantılarına girdi. İğne ile resmen kuyu kazdı. Tolga çok sabretti ve bu sakatlığı atlatarak döndü.

Biz, Vedat’ı devre arasında alacaktık ama o dönem transfer gerçekleşmedi. Vedat’ın transferinde herkesin katkısı oldu.

MEHMET EKİCİ’Yİ ÜZÜLEREK KADRODAN ÇIKARTTIK

Mehmet Ekici’yi üzülerek kadrodan çıkartmak zorunda kaldık. Maalesef yapacak bir şeyimiz yok. Serdar Aziz’in kolunda ise uzun bir kırık var. Allah korusun oynadığı maçta bir düşse, mecburen ameliyat olması gerekiyor. Şu an takımda oynayan futbolcularımız da o bölgede çok iyi oynuyorlar.