Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan ekonomi dersi

Fenerbahçe’de takımın 2017-2018 sezonunda 93.3 milyon euro olan oyuncu ve personel ücretleri, bu sezon 56 milyon euro’ya kadar düşürüldü.

Fenerbahçe, son 2 yılın sportif başarısızlığını silmek için bu sezon herkesin takdir ettiği bir kadro kurarken, son 3 yılda ekonomik olarak büyük bir gelişim gösterdi.

Başkan Ali Koç’un ekonomik istikrar, takım maliyeti düşürme, personel giderlerini azaltma uğraşı, meyvelerini net bir şekilde verdi.

Son açıklanan verilerde futbol takımının oyuncu ve personel ücretleri 2017-2018 sezonunda 93.3 milyon euro’ya denk geliyordu. Bu sezon giderler 56 milyon euro’ya düşerek yüzde 40’lık tasarrufa gidildi.

KALİTE-MALİYET İLİŞKİSİ

Ali Koç önderliğinde Fenerbahçe, bu sezon son yılların en kaliteli ama en düşük harcamalı kadrosunu kurdu.

Sözcü Gazetesi’nden Sercan Hamzaoğlu’nun haberine göre; 2017-2018’deki 64.2 milyon euro olan takım maliyetinden iz kalmazken, 3 yılda bu rakam neredeyse yarı yarıya düşürülerek 35.9 milyon euro’ya çekildi.

Fenerbahçe Ali Koç döneminde, her yıl düzenli olarak oyuncu maaşlarında azalmaya gitti. Sarı lacivertliler, 3 yıllık Koç döneminde sadece 6 oyuncunun satışından 65 milyon euro bonservis ücreti kazandı.

GELİR, GİDERDEN FAZLA

Fenerbahçe bu süreçte Giuliano, Josef de Souza, Fernandao, Eljif, Muriqi ve Jailson ile yollarını ayırdı. Fenerbahçe yönetimi bu satışları yaklaşık 65 milyon euro’ya yaparak takım bütçesini oldukça rahatlattı.

Sarı lacivertliler, yaptığı 18 transfere rağmen transfer dönemini 8.5 milyon euro kârla kapatmayı da başardı.

Transfer dönemini 23.1 milyon euro gelirle kapatan sarı lacivertliler, kadrosuna kattığı isimler için ise kasasından 14.6 milyon euro para çıkardı.

Kaynak: Sözcü