Göztepe – Fenerbahçe maçında kural hatası mı var?

Dün oynanan Göztepe – Fenerbahçe maçında kural hatası mı yapıldı?

Süper Lig’in 13. haftasında Göztepe ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Maçta ise ilginç anlar yaşandı ve karşılaşmaya VAR kararları damga vurdu. Ev sahibi ekip, VAR incelemesinin ardından 57. dakikada penaltı kazandı. Penaltı vuruşunda topun başına geçen Alpaslan Öztürk kaleci Altay Bayındır’ı geçemedi.

Penaltıyı kurtaran genç kaleci Altay oyunu hemen başlattı ve Fenerbahçe’nin Victor Moses’in golüyle 2-1 öne geçmesini sağladı; ancak Moses’in bu golünden sonra VAR’dan ilginç kararlar çıktı.

FENERBAHÇE’NİN GOLÜ İPTAL EDİLDİ

Fenerbahçe’nin golünden sonra VAR incelemesi yapıldı. Alpaslan Öztürk’ün kullandığı penaltıda, kaleci Altay Bayındır’ın çizgi ihlali yapması nedeniyle Fenerbahçe’nin golü geçersiz sayıldı ve penaltının tekrar kullanılacağı kararı çıktı.

Hakemin bu kararına Fenerbahçeli oyuncular yoğun itiraz gösterdi. Maçın hakemi Abdulkadir Bitigen bu itirazlara aldırış etmeden penaltının tekrar edilmesini istedi. Topun başına ilk penaltıyı kullanan Alpaslan Öztürk geçti. Alpaslan Öztürk bu kez topu ağlara göndererek 63. dakikada Göztepe’yi 2-1 öne geçirdi.

Bu golden beş dakika sonra sarı-lacivertliler Garry Rodrigues ile beraberliği yakalayarak skora dengeyi getirdi. 2-2’den sonra iki takım da ciddi pozisyonlar buldu; ama maç 2-2 sonuçlandı ve takımlar 1 puana razı oldu. Maçtan sonra ise kural hatası paylaşımı geldi.

KARŞILAŞMADA KURAL HATASI MI VAR?

Maçtan sonra “Futbol Verileri” adlı hesap, Alpaslan Öztürk’ün kullandığı 2. penaltıda kural hatası yapıldığını ifade etti.

YAPILAN PAYLAŞIM ŞU ŞEKİLDE:

“IFAB Kural Kitabı’na göre penaltı sırasında penaltıyı atan oyuncunun topa doğru gelirken duraksaması durumunda, eğer penaltı gol ile sonuçlanırsa golün iptal edilip, savunma yapan takımın lehine endirekt serbest vuruş verilmesi gerekiyor.”  

“Yaptığımız pozisyon ve kural kitabı incelemesine göre Göztepe’nin gol olarak sayılan ikinci penaltı pozisyonunda hem Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır hem de penaltıyı kullanan Göztepe oyuncusu Alpaslan Öztürk kural ihlali yapmaktadır.”

“IFAB KURAL KİTABI: Penaltı sırasında hem kaleci hem de penaltıyı atan oyuncu kural ihlali yaparsa ve penaltı gol olursa; gol iptal edilir, golü atan oyuncuya ihtar verilir ve savunma yapan takım lehine endirekt serbetş vuruş verilir.”

ERSUN YANAL’DAN HAKEMLERE TEPKİ

Göztepe – Fenerbahçe karşılaşmasından sonra Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal hakemleri sert bir dille eleştirdi. Fenerbahçe maçlarında yapılan hakem hatalarına tepki gösteren Yanal, şu ifadeleri kullandı:

“ADALET YOKSA FUTBOL DA YOK”

“Bugün futbol konuşmak istemiyorum. Çünkü bugün Fenerbahçe’nin oynadığı maç tarihe geçti. Adalet futbol için var. Adalet yoksa futbol da yok. Çifte standart uygulanırsa ne olacak?”

“Ali gider, Veli gider, Ersun gider… Bunlar problem değil. Biz kendi içimizde hesaplaşırız. Bunun hesabını kim verecek?”

“Merak etmeyin, biz bu ligde sıralamayı belirleyeceğiz.”